Picture of North Sargent School Bobcat, Bulldog, Thunder Logo

Varsity Boys Basketball

Coach:
Assistant Coaches:
       
Boys Basketball
       

Date

Opponent

Location

Time/Result

November 26 - First Practice
Dec. 7 Oakes Gwinner 4:30 (C, JV, V)
Dec. 10 LaMoure/Litchville-Marion LaMoure 6:00 (JV, V)
Dec. 17 Northern Cass Northern Cass 4:45 (C, JV, V)
Dec. 20 Wyndmere/Lidgerwood Milnor 4:45 (C, JV, V)
Jan. 4 Maple Valley Gwinner 4:45 (C, JV, V)
Jan. 5 Lisbon Lisbon 11:30/1:00/4:00 (C, JV, V)
Jan. 8 Barnes County Tournament VCSU TBA (Varsity)
Jan. 10 Barnes County Tournament VCSU TBA (Varsity)
Jan. 12 Barnes County Tournament VCSU TBA (Varsity)
Jan. 15 Sargent Central Forman 4:45 (C, JV, V)
Jan. 18 Lisbon Milnor 4:45 (C, JV, V)
Jan. 21 Tri-State Milnor 4:45 (C, JV, V)
Jan. 28 Richland Milnor 4:45 (C, JV, V)
Jan. 31 Oak Grove Oak Grove 4:45 (C, JV, V)
Feb. 1 Edgeley/Kulm Gwinner 4:30 (C, JV, V)
Feb. 5 Kindred Milnor 4:45 (C, JV, V)
Feb. 8 Sargent Central - Senior Night Gwinner 6:00 (JV, V)
Feb. 15 Hankinson Hankinson 4:45 (C, JV, V)
Feb. 16 Bonanza vs. Central Cass NDSCS TBA
Feb. 22 Enderlin Enderlin 4:45 (C, JV, V)
Feb. 26 Region 1st Round Higher Seed 7:00 (V)
Mar.4 Region Quarter-Finals NDSU TBA
Mar. 5 Region Semi-Finals NDSU TBA
Mar. 7 Region Finals NDSU TBA
Mar.14, 15, 16 State Tournament Minot  
       
       

Junior High Boys Basketball

Coach: Randy Syrstad/randall.syrstad@k12.nd.us
       
JHBBB
       

Date

Opponent

Location

Time/Result

First Practice
Jan. 4 Lisbon Lisbon 4:30
Jan. 8 Hankinson Gwinner 4:30
Jan. 14 Oakes Oakes 4:30
Jan. 15 Sargent Central Forman 4:30
Jan. 18 Lisbon Milnor 4:30
Jan. 21 Tri-State Milnor 4:30
Jan. 25 Wyndmere/Lidgerwood Milnor 4:30
Jan. 29 Hankinson Hankinson 4:30
Feb. 1 Jamboree Hankinson TBA
Feb. 2 Jamboree Hankinson TBA
Feb. 4 Wyndmere/Lidgerwood Lidgerwood 4:30
Feb. 8 Sargent Central Gwinner 4:30
       
       

Elementary Boys Basketball

Coach: Michael Sorlie/michael.sorlie@k12.nd.us
       
EBBB
       

Date

Opponent

Location

Time/Result