Picture of North Sargent School Bobcat, Bulldog, Thunder Logo

Varsity Girls Basketball

Coach: Ron Greenmyer
Assistant Coach: Andrew Greenmyer
       
GBB
       
       

Date

Opponent

Location

Time/Result

Nov. 13 - First Practice
Nov. 30 Kindred Kindred L 41-60
Dec. 5 Barnes County Tournament VCSU M-NS vs. Enderlin L 38-39
Dec. 7 Barnes County Tournament VCSU vs. Griggs County W 50-31
Dec. 9 Barnes County Tournament VCSU vs. Barnes County W 47-26 (5th Place)
Dec. 15 LaMoure/Litchville-Marion Gwinner 6:00
Dec. 16 Maple Valley Tower City TBA
Dec. 19 Wyndmere/Lidgerwood Milnor 6:00
Jan. 2 Lisbon Lisbon 4:30
Jan. 4 Tri-State TBA 6:00
Jan. 8 Central Cass Milnor 6:00
Jan. 11 Richland Colfax 6:00
Jan. 15 Oakes Gwinner 6:00
Jan. 18 Oak Grove Milnor 6:00
Jan. 23 Lisbon Milnor 6:00
Jan.30 Hankinson Gwinner 6:00
Feb. 1 Ellendale Ellendale 6:00
Feb. 3 Bonanza NDSCS Bonanza TBA
Feb. 5 Sargent Central Gwinner 6:00
Feb. 8 Enderlin Gwinner 6:00
Feb. 12 Northern Cass (Senior Night) Milnor 6:00
Feb. 15 Region First Round Higher Seed TBA
Feb. 19, 20, 22 Region 1 Tournament NDSCS TBA
Mar. 1, 2, 3 State Tournament Minot  
       
       

Junior High Girls Basketball

Coach: Kelly Arth
 
       
Junior High Girls Basketball
       

Date

Opponent

Location

Time/Result

Oct. 23 - First Practice
Nov. 7 Wyndmere/Lidgerwood Lidgerwood 7th W 17-8; 8th W 36-16
Nov. 14 Lisbon Gwinner 7th W 31-14; 8th L 16-23
Nov. 16 Sargent Central Gwinner 7th W 15-13; 8th W 33-14
Nov. 21 Wyndmere/Lidgerwood Milnor 7th W 38-5; 8th W 38-12
Nov. 30 Lisbon Lisbon 7th W 20-19; 8th L 17-30
Dec. 2 Jamboree vs. Wynd/Lidg Gwinner 7th L 10-18; 8th W 42-3
  Jamboree vs. Tri-State   7th L 15-32; 8th W 44-13
Dec. 5 Hankinson Hankinson 8th W 25-20 OT
Dec. 8 Oakes Oakes 7th L 5-25; 8th W 28-27
Dec. 12 Sargent Central Forman W 8-24; W 9-21
Dec. 15 Tri-State Milnor 4:30
Dec. 19 Hankinson Milnor 4:30
       
       

Elementary Girls Basketball

Coach: Michael Sorlie/michael.sorlie@k12.nd.us
       
EGBB
       

Date

Opponent

Location

Time/Result

Oct. 9 Sargent Central Forman 5th W 24-1; 6th W 14-7
Oct. 16 Milnor Milnor 5th L12-26; 6th L 11-18
Oct. 17 Sargent Central Gwinner 5th W 24-2; 6th W 26-10
Oct. 30 Milnor Gwinner 5th L 18-30; 6th L 15-18
Nov. 2 Oakes Oakes 5th L 23-28; 6th L 19-21 (OT)
Nov. 11 Richland NS Jamboree 5th W 22-4; 6th W 17-8
  Hankinson   5th W 20-12; 6th W 6-4
  Lidgerwood   5th W 12-6; 6th W 11-8