Picture of North Sargent School Bobcat, Bulldog, Thunder Logo

Varsity/JV/C-Squad Volleyball

Coach: KaLee Hack
Assistant Coach: Brianna Zetocha
       
Volleyball Team
       

Date

Opponent

Location

Time

August 13 - First Practice
Aug. 25 Northern Cass Tournament Hunter TBA
Aug. 28 Wyndmere/Lidgerwood Lidgerwood W 3-2
Aug. 30 Maple Valley Maple Valley L 2-3
Sept. 4 Oakes Gwinner L 1-3
Sept. 6 Sargent Central Milnor W 3-0
Sept. 8 Central Cass Tournament Casselton TBA
Sept. 11 Lisbon Lisbon W 3-1
Sept. 13 Wyndmere/Lidgerwood Milnor L 0-3
Sept. 15 Valley City Tournament VCSU TBA
Sept. 18 Tri-State Campbell 4:45 (C, JV, V)
Sept. 22 LaMoure Tournament LaMoure 9:00 (JV)
Sept. 25 Central Cass Milnor 4:45 (C, JV, V)
Sept. 29 Varsity Lisbon-Enderlin Tournament Lisbon/Enderlin TBA
Oct. 2 Richland Richland 4:45 (C, JV, V)
Oct. 4 Oak Grove Gwinner 4:45 (C, JV, V)
Oct. 9 Kindred Kindred 4:45 (C, JV, V)
Oct. 13 C-Squad/JV Tournament Kindred TBA
Oct. 16 Hankinson Gwinner 4:45 (C, JV, V)
Oct. 23 Enderlin Enderlin 4:45 (C, JV, V)
Oct. 29 Northern Cass Milnor (Senior Night) 6:00 (JV, V)
Nov. 2 Region - 1st Round Higher Seed 7:00 (V)
Nov. 5, 6, 8 Regional Tournament Northern Cass TBA
Nov. 15, 16, 17 State Tournament Minot TBA
       
       

Junior High

Coach: Vicki Osier/vicki.osier@sendit.nodak.edu
       
Junior High Volleyball Team
       

Date

Opponent

Location

Time

August 13 - First Practice
Aug. 28 Wyndmere/Lidgerwood Wyndmere/Lidgerwood 7th W 2-0; 8th W 2-1
Aug. 30 Sargent Central Forman 7th/8th L 0-3
Sept. 6 Hankinson Gwinner 7th W 2-0; 8th W 2-1
Sept. 11 Sargent Central Gwinner 7th/8th L 1-2
Sept. 13 Wyndmere/Lidgerwood Milnor 7th W 2-1; 8th W 2-1
Sept. 18 Lisbon Lisbon 7th L 0-2; 8th L 1-2
Sept. 22 Jamboree Gwinner TBA
Sept. 25 Lisbon Gwinner 4:30
Sept. 27 Tri-State Milnor 4:30
Oct. 1 Hankinson Hankinson 4:30
Oct. 2 Richland Milnor 4:30
Oct. 4 Oakes Oakes 4:30
       
       

Elementary

Coach:Jenica Bohnenkamp
       
 
       

Date

Opponent

Location

Time

Sept. 6 Enderlin Gwinner 5th L 0-2; 6th L 1-2
Sept. 10 Sargent Central (5th Grade Only) Gwinner 5th L 0-3
Sept. 11 Oakes Gwinner 5th L 0-2; 6th W 2-1
Sept. 13 Lisbon Lisbon 5th L 1-2; 6th W 3-0
Sept. 17 Sargent Central (5th Grade Only) Forman 5th L -2
Sept. 18 Enderlin Enderlin 5th L 2-0; 6th W 2-0
Sept. 20 Lisbon Gwinner 5:30
Sept. 29 Jamboree Oakes TBA
Oct. 1 Oakes Oakes 5:30